Invexové tipy Test Centra IDG

1. 11. 1999

Sdílet

Další ročník veletrhu Invex-Computer s sebou přinesl stejně jako v loňském rocenejen možnost zhlédnout řadu exponátů, ale v rámci jeho úvodní odborné a novinářské části i vyhl

Další ročník veletrhu Invex-Computer s sebou přinesl stejně jako v loňském roce
nejen možnost zhlédnout řadu exponátů, ale v rámci jeho úvodní odborné a

novinářské části i vyhlášení výsledků dalšího ročníku akce „Invexový Tip

TestCentra IDG“. Opět bychom chtěli tímto upozornit širokou návštěvnickou

veřejnost na dle našeho názoru nejzajímavější exponáty, a pomoci jí tak v

orientaci. Na rozdíl od loňského ročníku Invexových tipů však bylo v tomto roce

vybráno „pouze“ sedm exponátů, které se nějakým výraznějším způsobem odlišovaly

od ostatních produktů. To je dáno především tím, že stále více výrobců začíná

buď přímo spolupracovat, nebo alespoň využívat některých svých technologií

vzájemně. Zjednodušeně řečeno, byť se i letos objevila celá řada novinek, jedná

se spíše o „kolektivní“ novinky, které často disponují shodnou technologií a

liší se uspořádáním či umístěním ovládání. My jsme ale chtěli upozornit na

takové výrobky, jež si pozornost zaslouží hlavně pro svou zajímavost nebo ještě

lépe unikátnost, či další přínos v oblasti IT. Z hlediska struktury oceněných

exponátů si na své bezesporu přijdou jak vedoucí pracovníci firem, tak

milovníci digitálních fotografií, či lidé zodpovědní za informační systémy a

archivace dat. Stranou přitom nezůstávají ani běžní domácí uživatelé, které

zajímají možnosti připojování na Internet prostřednictvím modemů, či zapálení

hráči počítačových her.



TOSHIBA Portégé 3110CT

Začít by bylo asi vhodné u exponátu, určeného především pro vedoucí pracovníky

firem a pracovníky na cestách, jež často potřebují zpracovávat informace přímo

v terénu, ale nevystačí přitom s kapesními verzemi počítačů či jinými

organizéry. Ti pak stojí před problémem, jak získat od notebooku co nejvyšší

výkon a nenosit s sebou zbytečné kilogramy, ale zároveň také dostat do rukou

odpovídající kvalitu. V letošním roce nás v rámci takto zaměřené skupiny

výrobků nejvíce zaujal notebook TOSHIBA Portégé 3110CT, který bylo možné

zhlédnout v expozici CHG TOSHIBA, a. s. v pavilonu B, stánek 039.

Přenosný počítač firmy Toshiba je jedním z nejmenších klasických notebooků,

jaký je na letošním Invexu k vidění. Hmotnost 1,42 kg a rozměry 257 × 218 × 20

mm umožňují pohodlnou manipulaci i práci v terénu. S tím se počítalo i při

výběru baterie, která je podle údajů výrobce schopna napájet přístroj více než

3 hodiny. I přes tyto rozměry však notebook nabízí klasický komfort, velmi

dobrý výkon, aktivní 10,4palcový displej a poměrně pohodlnou klávesnici.

Samotné srdce počítače tvoří procesor Intel Pentium II s pracovní frekvencí 300

MHz. Standardních 64 MB paměti lze rozšířit až na celkových 128 MB a úložný

prostor zabudovaného pevného disku je 6,5 GB, což je na dnešní dobu velmi

rozumná hodnota. Mechaniky FDD a CD-ROM jsou obě řešeny jako externí, přičemž

jednotku CD-ROM lze připojit pomocí dodané PC karty. Je ale pravděpodobné, že

většinou na cestách tyto periferie nebudou potřeba, takže podobné řešení není

vůbec na škodu, ba spíše naopak. Ani použitá grafická karta nijak neoslabuje

celkově vyvážené řešení a na zmíněném LCD displeji pracuje v rozlišení 800 x

600 bodů v pravých barvách. V případě použití externího monitoru dokáže

zobrazovat rozlišení 1024 × 768 bodů v HiColoru a frekvenci 85 Hz. Integrovaná

zvuková karta SoundBlaster Pro kompatibilní podporuje samozřejmě i 3D zvuk,

takže do jisté míry vyhoví i náročnějším posluchačům. Pro přehrávání či

nahrávání lze použít interní nebo externí reproduktory a mikrofon. Během návrhu

tohoto notebooku se výrobce zřejmě snažil o cestu maximální propojitelnosti

téměř s jakýmkoliv zařízením. Standardní, přímo na notebooku umístěné zásuvky

čítají USB port, rozhraní FastIR, konektor pro externí disketovou jednotku,

slot pro jednu PC kartu typu II a vstupy/výstupy zvukové karty. Konektivitu

základní části doplňuje integrovaný faxmodem 56K a jeho konektor RJ-11. Spolu s

dodaným I/O adaptérem se rozšiřují tyto možnosti o další přípojná místa,

konkrétně o sériový, paralelní, PS/2 konektor a další USB port. Nechybí ani

SVGA výstup pro externí monitor a konektor typu RJ-45, náležející k

zabudovanému síťovému rozhraní Ethernet. Pokud jste tedy převážně v pohybu a

musíte s sebou notebook nosit, ovšem chcete si zachovat co možná nejlepší

konektivitu s okolím, bude pro vás Toshiba Portégé výborným nástrojem. Jen pro

orientaci snad ještě uveďme cenovou relaci, která se u tohoto stroje zatím

pohybuje těsně pod 100 tisíci korunami bez DPH.



Olympus CAMEDIA C-2500L

Když jsme tedy začali produktem, určeným hlavně pro uživatele na cestách,

zkusme na to navázat dalším z oceněných exponátů. Ten však již osloví nejen

odborníky, ale i širší veřejnost. Každý kdo cestuje a chce si své zážitky

uchovat, používá k tomuto účelu nejčastěji fotografii. Za poslední roky se pak

velmi rozšířila i její digitální forma. Mnoho firem proto střídavě představuje

novinky, které se neustále snaží posunout hranice kvality dále a dále. Na

letošním Invexu byl takovýmto produktem digitální fotoaparát Olympus CAMEDIA

C-2500L, jejž vystavovala na svém stánku 038 v pavilonu B společnost OLYMPUS

C&S, s. r. o.

Tento digitální fotoaparát v podobě jednooké zrcadlovky přináší další rozšíření

možností digitální fotografie, a to především v použití nového CCD prvku s

rozměrem 2/3" a 2,5 milionu pixelů, což představuje 2,3 milionu aktivních bodů.

Jako paměťová média lze využít oba dnešní standardy, kterými jsou CompactFlash

a SmartMedia. V případě druhého z nich je zajištěna podpora až do kapacity 64

MB. Důležitým parametrem je zpracování obrazu, pro něž lze využít buď nový

komprimační algoritmus JPEG (DCF), nebo ponechat snímky v nekomprimované podobě

a ukládat je do formátu TIFF. Podle použité kapacity a zvolené úrovně kvality

snímků (komprimace) je pak možné uložit odpovídající počet obrázků. Například

při použití paměti o kapacitě 8 MB lze uložit jeden nekomprimovaný snímek

(TIFF) nebo 4 až 49 snímků s různou úrovní komprese a rozlišení. Maximální

rozlišení snímku přitom dosahuje hodnoty 1712 × 1368 bodů. Samozřejmostí u této

kategorie aparátů je vybavení objektivu funkcí zoom s plynulým ovládáním až do

trojnásobného přiblížení. Použitý objektiv Olympus 9,2 ~ 28 mm je vybaven 7

prvky v 7 skupinách, přičemž všechny čočky jsou skleněné (včetně jedné

asférické) a jeho parametry odpovídají ekvivalentu 35 105 mm pro 35mm film.

Nastavení clony umožňuje pořídit jak širokoúhlý záběr (Wide), tak i záběr na

dálku s možností ručního nastavení. Zaostřování je automatické bodové nebo

integrální, v rozsahu od 2 cm do nekonečna. Měření světla přitom probíhá až za

objektivem (TTL) a nechybí ani vyvážení bílé barvy, které je buď plně

automatické, nebo opět manuální (6 kroků). Rychlost automatické závěrky je až

1/10 000 sekundy, znovu s možností ručního nastavení. Další funkcí je určení

citlivosti „filmu“, které je ekvivalentní ISO 100, 200 a 400. Aparátu nechybí

ani zabudovaný vyklápěcí blesk, schopný kromě automatického režimu a režimu pro

potlačení červených očí nabídnout i tzv. vyrovnávací blesk (možnost nastavení

efektu synchronizace blesku na konci expozice). Jeho dosah závisí na použitém

režimu a pohybuje se do 3,6 m při širokoúhlém záběru a do 2,5 m při záběru na

dálku. Použít je možné i externí blesk. Fotoaparát je samozřejmě vybaven i

samospouští, možností pořízení série snímků a rovněž dálkovým infračerveným

ovládáním. Kontrola pořízených záběrů je umožněna prostřednictvím zabudovaného

barevného TFT (HAST) LCD displeje o úhlopříčce 4,5 cm s cca 122 000 body na

zadní straně aparátu. Do snímků lze automaticky vkládat datum, přičemž

automatický kalendář platí do roku 2030. Jejich přenos do počítače, na

obrazovku, případně na tiskárnu je zajištěn buď přímým stažením z paměťového

média, nebo přes datový vstup/výstup (RS232C), nebo videovýstup (PAL). Napájení

zajišťuje čtveřice akumulátorů, případně článků typu AA. Hmotnost aparátu bez

akumulátorů a paměťových karet činí 480 g. Předpokládaná koncová cena by se

nyní měla pohybovat těsně nad 50 000 Kč bez DPH.



HP PhotoSmart P1000/P1100

Pokud tedy předchozím produktem pořídí uživatel fotodokumentaci, je nasnadě, že

bude hledat vhodné tiskové zařízení pro její reprodukci. Aby se eliminoval

mezičlánek počítače, lze jít buďto cestou přímé komunikace digitálního

fotoaparátu s připojenou tiskárnou, což bývá jednoúčelové rozhraní, nebo

tiskárnu naučit číst záznamy snímků z běžných paměťových médií fotoaparátů.

Druhou z cest zvolil HEWLETT-PACKARD, s. r. o., který na svém stánku 023 v

pavilonu B vystavoval další oceněný produkt.

Výrobek s označením HP PhotoSmart P1000/P1100 je inkoustová tiskárna s

rychlostí zpracování tisku 12 stránek za minutu monochromaticky a maximálně 10

stran za minutu barevně. Uživatel má k dispozici rozlišení 600 dpi se současným

použitím dalšího stupně technologie HP PhotoREt, tentokrát již s označením III.

Pro velmi kvalitní tisky si lze zvolit i režim 2 400 × 1 200 dpi. Spojení s

počítačem zajišťuje standardní paralelní port, doplněný o rozhraní USB. Díky ne

zcela běžnému zabudovanému infračervenému rozhraní je možné zpracovat data

zasílaná z přenosného počítače, skeneru, fotoaparátu či mobilního telefonu, bez

fyzického připojení. Snadnou komunikaci mezi různými zařízeními a maximální

využití vlastností tiskárny zajišťuje implementovaná technologie HP JetSend. Od

ostatních tiskáren se tento produkt liší zejména schopností zpracovat data

přímo z paměťových modulů typu Compact Flash a SmartMedia. Velmi jednoduchá

obsluha spočívá pouze v zasunutí příslušné paměti do jednoho z dvojice slotů a

dalšího ovládání pomocí obslužných tlačítek a displeje. V několika režimech je

možné tisknout jak jednotlivé fotografie v rozličných velikostech (1 až 4 na

formát A4), tak jejich zmenšené náhledy formou seznamu na jediném listu papíru.

Tiskárna pracuje s tiskovými médii o rozměru až 216 × 356 mm, v gramáži 60 200

g/m2. K zakládání papíru je určen víceúčelový podavač ve spodní části zařízení,

schopný spolehlivě pracovat i s obálkami, štítky, transparentními fóliemi apod.

Výstup tiskových médií je směrován nad uvedený podavač. Zařízení se svými

rozměry a hmotností nijak neliší od současných běžných inkoustových tiskáren.

Přitom uživateli přináší další možnosti při zpracování digitální fotografie bez

nárůstu ceny.



Microcom Deksporte Plus 56K Security

Nejen na cestách, ale i v domácím prostředí, případně mezi pobočkami firem je

dnes potřeba intenzivně komunikovat. Navíc cena a význam některých druhů dat je

jen těžko vyjádřitelná penězi, což klade zvýšené nároky na jejich zabezpečení

při přenosech před nepovolanými osobami. Velmi zajímavé řešení tohoto problému

přináší na letošním Invexu modem Microcom Deksporte Plus 56K Security, který

bylo možno nalézt například u společnosti PROCA, s. r. o., na stánku číslo 114

v pavilonu B-I.

Plnohodnotný externí modem se sériovým rozhraním pro komutované i pevné linky a

dnes běžnými parametry komunikace nabízí rychlost až 56 000 b/s s podporou

standardu V.90 pro datový přenos a do 14 400 b/s při faxovém režimu spolu se

zajištěním podpory Class 2. Pro optimalizaci spojení komunikujících modemů dle

kvality linky je s výhodou využíváno technologií ALOT a MNP 10. Modem je určen

pro provoz na našich telekomunikačních linkách, o čemž svědčí i příslušná

homologace. Pro připojení modemu do sítě je možné použít buď dvou, či čtyř

drátové vedení a jak synchronní, tak i asynchronní režim. Pro další zvýšení

objemu přenesených dat je vybaven technologií s kompresním poměrem až 8:1.

Vyšší stupeň zajištění přístupu k datům je řešen také možností definovat přímo

v modemu až 600 uživatelských účtů. Nejvyšší formou zajištění pak je využití

integrovaného šifrovacího algoritmu DES. Samozřejmě této vlastnosti lze využít,

pouze pokud jsou obě komunikující strany tímto produktem vybaveny.



Kodak Digital Science 3590C

Digitální fotografie není v současné době jediným zástupcem elektronicky

zpracované grafické informace. S rozvojem digitalizace dokumentů se stále více

objevují požadavky na převedení množství papírových archivů do elektronické

podoby. Na trhu je v současnosti nabízeno více produktů i celkových řešení. Při

prohlídce mnoha expozic nás zaujal výrobek s označením Kodak Digital Science

3590C, představený v pavilonu D, na stánku č. 16, patřící společnosti

FOTO-WORLD.

Na rozdíl od ostatních produktů totiž tento výrobek dokáže pracovat rychlostí

až 85 stran A4 za minutu jednostranně nebo 57 stran duplexně. Robustní zařízení

přitom zvládá dokumenty až do formátu A3, při rozlišení 600 dpi monochromaticky

a 150 dpi barevně. Snímané podklady přitom mohou být na médiích v rozmezí

gramáže od 50 do 200 g. Kapacita vstupního podavače dovoluje současně založit

až 150 listů běžného papíru, po upgradu až 250 listů. Navíc lze přikládat další

dokumenty za chodu. Rovněž tak výstupní zásobník, který standardně pojme 200

listů, je možné zvětšit upgradem až na 350 listů. Doporučený denní výkon se

podle údajů výrobce pohybuje od 1 000 do 10 000 stránek. Se zařízením je

dodáváno potřebné programové vybavení, které dovoluje řadit sejmuté materiály

jsou do volitelně strukturovaných adresářů. Zde je možné dokumenty dále třídit,

zpracovávat, navazovat na další aplikace apod. Jako datový formát je použit

běžný JPEG nebo nekomprimovaný TIFF. Obsluha celého zařízení je intuitivní a po

krátkém seznámení s produktem ji zvládne běžný uživatel. Konstrukční řešení a

možnost snadné výměny dobře přístupných náhradních dílů dovolují výrazně

eliminovat náklady na zásahy servisních techniků. S ohledem na technické

parametry je zřejmé, že ne každý využije beze zbytku kapacitu stroje, zejména

pokud přihlédneme k vysoké pořizovací ceně. Stejně tak v případě jednorázové

potřeby digitalizace archivních dokumentů lze s výhodou využít nabídky

vystavovatele na zákaznické řešení v podobě zpracování předložených dokumentů a

jejich seřazení i archivace na zvolené zálohovací médium.



AMD Athlon Procesor

Vraťme se ale nyní zpět k běžnému uživateli, kterého bezesporu zajímá výkon

vlastního počítače, ať pro zpracování dat od výše uvedeného produktu, či pro

hry. Do nedávné doby téměř monopolní postavení procesorů Intel dnes významně

narušily novinky od firmy AMD. Navíc hned ve svých prvních verzích si činí

nárok na čelné postavení z hlediska výkonu. Nemluvě pak o absolutních novinkách

této řady procesorů s taktovací frekvencí až 700 MHz.

Na letošním Invexu představované verze procesorů AMD, kompatibilních s x86,

patří momentálně k výkonově nejsilnějším. To mimochodem potvrzuje i celá řada

již uveřejněných testů a recenzí. Místem, kde bylo možno nový alternativní

procesor zhlédnout v podobě jak jej „AMD“ stvořil, tak i v provozu, byl stánek

104 v pavilonu D-I, kde se nacházela společnost CHI PERIPHERALS, s. r. o. Jak

jsme již uvedli, je v současnosti k dispozici verze pracující s taktovací

frekvencí až 700 MHz. Procesor je konstruován pro patici „A“, mechanicky

slučitelnou se slotem pro Pentium III. Na rozdíl od konkurenčního výrobku

obsahuje 128 KB primární vyrovnávací paměti cache L1 a 512 KB až 8 MB

sekundární vyrovnávací paměti cache L 2. Odlišnosti jsou však nejen z hlediska

vyrovnávacích pamětí, ale i ve způsobu a počtu zpracovávaných instrukcí v

jednom cyklu. Procesor AMD Athlon totiž zvládá 9 operací v jediném cyklu a

celkem 24 nezávislých transakcí. Silnou stránkou je i sada 45 instrukcí

Enhanced 3Dnow!, což by měla být lepší obdoba SSE používaného u Intelu. Jak již

název této instrukční sady napovídá, je zaměřena pro multimédia, hry apod.

Další výrazný nárůst výkonu, a především využití vlastností procesoru AMD

Athlon lze očekávat při zahájení výroby nových paměťových modulů DIMM s

frekvencí 200 MHz. Tato hranice ovšem není konečná a v okamžiku započetí výroby

nových základních desek a pamětí je možno používat i frekvence 400 MHz a více.



Voodoo3 3500 TV AGP

Protože však nejen prací živ je člověk, je mezi oceněnými produkty i zajímavá

grafická karta, která zajišťuje jak vynikající podmínky pro práci, tak i

dostatečný výkon pro zábavu. Navíc dovoluje i příjem televizního signálu, což

znamená jednak úsporu slotu v počítačích, a také další rozšíření jejich

multimediálních schopností. Tento produkt byl vystaven u společnosti ELAP, s.

r. o., v pavilonu B-I, na stánku číslo 113.

Po předchozích úspěšných modelech grafických akcelerátorů Voodoo rozšířila

firma 3DfX řadu Voodoo3 opět o nový model. Jedná se o samostatnou grafickou

kartu na sběrnici AGP (2X), která kromě 2D a 3D akcelerace integruje také DVD

(MPEG-2) dekodér a TV Tuner s možností nahrávání videa a následného sestříhání.

Nebyla opomenuta ani podpora teletextu. Karta je osazena 16 MB paměti SDRAM.

Procesor pracuje na frekvenci 183 MHz a převodník RAMDAC dokonce na

vynikajících 350 MHz. Maximální rozlišení ve 2D režimu je 2 046 × 1 536 bodů v

pravých barvách při frekvenci 75 Hz. Hardwarová akcelerace 3D grafiky podporuje

všechny běžně používané standardy. Konkrétně se jedná o rozhraní Glide (verze

3.0), OpenGL ICD a Direct3D. Akcelerátory jiných výrobců již Glide většinou

nepodporují, ale firma 3DfX toto rozhraní zavedla a stále se mu ještě věnuje.

TV Tuner umožňuje kromě sledování televize také obraz nahrávat a upravovat.

Záznam lze pořídit ve formátech AVI a MPEG-2. Pro nahrávání ve formátu MPEG–2

je však potřeba velmi silný počítač (Intel Pentium III je doporučeno). Dekodér

teletextu je dodáván pouze v evropské verzi.

Na zadní straně karty naleznete pouze dva konektory. Jeden pro vstup z

koaxiálního kabelu antény a druhý pro připojení speciálního adaptéru. Na tento

adaptér se teprve připojuje monitor, videorekordér atd. Kabel skýtá kromě

standardního 15pinového konektoru také dvě zdířky S-Video (vstup/výstup) a

konektory cinch (opět pro vstup i výstup). Po menší pauze se u 3DfX opět

rozhodli zaútočit na pozice TNT a Matroxu. Tato karta s sebou navíc přináší

výborné multimediální schopnosti, a to všechno při obsazení jediného slotu.

Také cena 8 866 Kč (bez DPH) se vzhledem k nabízeným funkcím jeví jako vcelku

příznivá.