Globální investice do AI se do čtyř let zdvojnásobí

Sdílet

Autor: © agsandrew - Fotolia.com
V letošním roce by výdaje na umělou inteligenci měly dosáhnout 50,1 miliardy dolarů. Největší zájem o technologie související s umělou inteligencí má maloobchod a bankovnictví, dvě třetiny investic ale nepůjdou do výzkumu a vývoje, nýbrž do hardwaru.

Analytici z IDC ve své nové prognóze odhaduje, že celosvětové výdaje na systémy na principu umělé inteligence (AI) se v roce 2024 vyšplhají na 110 miliard dolarů. Letos by měl přitom trh dosáhnout hodnoty 50,1 miliardy dolarů.

Investice by tak do roku 2024 měly růst v průměru o 20,1 %. Analytici naznačují, že za výrazným růstem budou stát především organizace pokračující v digitální transformaci s cílem udržet si svoji konkurenceschopnost v digitální ekonomice.

Společnosti budou zavádět AI nejen proto, že mohou, ale i proto, že musí,“ vysvětluje Ritu Jyotiová z IDC. „Ty, které se začnou spoléhat na umělou inteligenci, získají výhodu z hlediska flexibility a škálovatelnosti.“

V popředí stojí retail a finanční průmysl

Organizace podle IDC začínají využívat umělou inteligenci ze dvou hlavních důvodů – pro zajištění lepší zákaznické zkušenosti a zlepšení výkonů pracovníků. To se odráží v oblastech, kde je AI implementovaná nejčastěji.

Jedná se například o automatizované zákaznické služby, automatizovanou analýzu a prevenci hrozeb či automatizované IT. Mezi nejrychleji rostoucí oblasti využití podle analytiků patří automatizované HR, farmaceutický výzkum či již zmiňované automatizované IT.

Za řešení AI podle prognózy nejvíce utratí maloobchod a bankovnictví; zatímco první zmiňované odvětví se bude soustředit především na vylepšení zákaznické zkušenosti, banky budou využívat IT pro analýzu a vyšetřování podvodů.

Servery a cloud

Stacey Soohoová z IDC podotýká, že aktualizovaná prognóza bere v potaz dopady pandemie onemocnění covid-19. Ta podle ní v krátkodobém horizontu narušila dodavatelský řetězec, na druhou stranu otevřela i nové možnosti pro využití AI v širším měřítku.

Umělá inteligence zůstává pro mnoho podniků klíčovou technologií na cestě k oživení a adopce umělé inteligence pomůže mnoha organizacím přebudovat nebo vylepšit budoucí zdroje příjmů,“ uvádí.

IDC upřesňuje, že zhruba třetina výdajů na AI poputuje na software a služby, zbytek připadne na hardware. Nejsilnější softwarovou kategorií budou aplikace AI (14,1 miliardy dolarů), nejsilnější mezi službami pak budou IT služby (14,5 miliardy).

prace_s_linuxem_tip

Kategorii hardwaru budou dominovat investice do serverů (11,2 miliardy dolarů). Analytici rovněž předpovídají, že nejrychlejší růst do konce prognózovaného období zaznamená software (v průměru o 22,5 % ročně).

Z geografického hlediska se o více než polovinu výdajů na AI postarají Spojené státy, následované západní Evropou. Na třetí příčce se umístí Čína. Nejprudší růst by pak podle IDC mělo zaznamenat Japonsko (v průměru o 32,1 % ročně).