Česko čelí státním kyberútokům: NÚKIB varuje před rostoucí sofistikovaností hrozeb

Sdílet

muž za počítačem s českou vlajkou
Autor: Radan Dolejš s podporou AI
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal čerstvý čtvrtletní přehled hrozeb. Z dokumentu vyplývá, že přestože počet kybernetických incidentů v Česku klesá, bezpečnostní rizika zůstávají vysoká – a svou razanci mění především aktéři, kteří za útoky stojí.

Letošní jaro a léto přinesly zásadní moment ve veřejné komunikaci kybernetických hrozeb. Česká vláda na základě analýz od NÚKIB, Vojenského zpravodajství, BIS a Úřadu pro zahraniční styky a informace otevřeně obvinila Čínskou lidovou republiku z vedení škodlivé kybernetické kampaně proti Ministerstvu zahraničních věcí ČR. 

S největší pravděpodobností stála za útoky skupina APT31, která už proslula útoky na politické a diplomatické cíle v Evropské unii a NATO.

Praktický pohled do světa SIEM, SOAR a SOC - podcast ze série Kyberbezpečnost s Computertrends
Praktický pohled do světa SIEM, SOAR a SOC - podcast ze série Kyberbezpečnost s Computertrends
0:00/

To ale není jediný výrazný aktér letošního kyberprostoru. Ruské státní skupiny APT28 a APT29 dlouhodobě vedou koordinované kampaně, zaměřené zejména na subjekty podporující Ukrajinu, technologické firmy nebo logistiku. 

Zpráva upozorňuje také na aktivity nové ruské skupiny Void Blizzard a detekci čerstvého malwaru LOSTKEYS, spojovaného s kolektivem COLDRIVER. Tyto operace jsou charakteristické zneužíváním známých zranitelností například v softwaru Outlook či WinRAR a často využívají i phishingových útoků.

Incidentů ubývá, rizika zůstávají

Statistika za 2. čtvrtletí potvrzuje další pokles evidovaných bezpečnostních incidentů. Hlavní pokles je způsoben nižší aktivitou útoků typu DDoS a ransomware; od loňského roku eviduje NÚKIB trvalý klesající trend v počtu zaznamenaných incidentů. Je však třeba vnímat, že i když čísla klesají, složitost i sofistikovanost hrozeb naopak roste a operace často cílí na strategické oblasti státu i soukromé sféry s přesahem do budoucna.

Vedle přímých incidentů NÚKIB sleduje také aktivity, které nemusí akutně ohrozit bezpečnost v Česku, ale mohou v budoucnu nabýt strategického významu – typicky jde o špionážní akce, průniky do infrastruktury nebo sběr dat pro případné pozdější využití.

Budoucnost šifrování: Jak se firmy připravují na postkvantovou éru s kyberexpertem Petrem Kunstátem
Budoucnost šifrování: Jak se firmy připravují na postkvantovou éru s kyberexpertem Petrem Kunstátem
0:00/

Mezinárodní spolupráce jako klíč k obraně

Výrazným prvkem letošního období je intenzivní kooperace se zahraničím. NÚKIB se podílel na tvorbě a podpisu dokumentů věnovaných detekčním a reakčním platformám SIEM a SOAR. Kromě toho v dubnu 2025 zorganizoval cvičení VCISC pro spojence NATO, která simulovala spolupráci při odvracení závažných kybernetických incidentů.

Spolupráce pokračuje i v rámci jednání s partnery v USA, kde byl hlavním tématem výzkum bezpečnosti kritické infrastruktury, autonomních systémů i dopady umělé inteligence na kyberhrozby a obranu.

Na světě jsou horší podvody než ransomware, pozor na ně Přečtěte si také:

Na světě jsou horší podvody než ransomware, pozor na ně

Zpráva mimo jiné akcentuje nutnost sledování nejen aktuálních útoků, ale i změn v taktikách státně podporovaných aktérů. Důležitým aspektem jsou i osvědčená doporučení – od pravidelného zálohování přes školení zaměstnanců až po využívání moderních detekčních nástrojů a sdílení informací napříč sektory.

Česká bezpečnost proto nestojí jen na reakci na incidenty, ale na aktivní prevenci a mezinárodní spolupráci, která je v proměnlivém kyberprostoru zásadní.

Z pohledu podnikového i veřejného sektoru má přehled NÚKIBu jediný jasný vzkaz: byť se kybernetické útoky mohou v číslech jevit jako méně časté, jejich dopad a kvalita zůstávají nebezpečné. Riziko často nespočívá v každodenní masivní aktivitě, ale v nenápadných, dlouhodobě připravovaných operacích, které jsou schopné zasáhnout nejcennější části digitální infrastruktury státu i byznysu.

Securitytrends - promo

Securitytrends si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí.  Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.

Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.