Microsoft nestíhá vyvinout produkt pro evropské cloudové poskytovatele

10. 4. 2025

Sdílet

Autor: Depositphotos
Microsoft nestíhá vyvíjet produkt, kterým chce urovnat spory o zneužívání cloudových licencí.

Společnost Microsoft závodí s časem, aby vyvinula hybridní cloudové řešení pro evropské poskytovatele služeb. Případný neúspěch přitom může vést k obnovení právních sporů s menšími konkurenty.

V červenci loňského roku podepsal Microsoft dohodu s CISPE (Cloud Infrastructure Service Providers of Europe), obchodním sdružením pro poskytovatele cloudové infrastruktury, o řešení sporů týkajících se cenových praktik, zejména vyšších nákladů na provoz Windows Serveru mimo vlastní platformu Microsoft Azure; CISPE tvrdilo, že praktiky Microsoftu poškozovaly evropský cloudový trh. 

Podcast magazínu Computertrends

V podcastu se bavíme s lidmi, kteří znají svět ITC a mají o něm co říct. Podcast najdete na všech obvyklých podcastových aplikacích: Spotify, Apple Podcasts, Seznam Podcasty nebo Podbean.

Klíčovým závazkem Microsoftu bylo do devíti měsíců vyvinout produkt – Azure Stack HCI pro evropské poskytovatele cloudových služeb, který by členům CISPE umožnil provozovat software Microsoftu na jejich vlastních platformách za ceny srovnatelné s těmi od Microsoftu.

Podle několika anonymních zdrojů z celé Evropy však Microsoft termín v polovině dubna téměř jistě nestihne. 

„Microsoft podcenil čas a úsilí, které si práce vyžádá,“ uvedl vysoce postavený zdroj obeznámený se záležitostí pro web The Register. Podle jiného zdroje jsou za zpožděním technické problémy: „Zamýšlené funkce nejsou jednoduché, buď jsou v produktu zabudovány od začátku, nebo je to velmi, velmi obtížné. Když se nad tím zamyslíte, převést jeden produkt, single tenant na multi tenant… Je to docela fuška.“

Pro evropské poskytovatele cloudových služeb jde přitom o zásadní věc. 

Nejen Chrome: Méně známé prohlížeče pro lepší zabezpečení Přečtěte si také:

Nejen Chrome: Méně známé prohlížeče pro lepší zabezpečení

„Multi tenancy byla nejdůležitější věc,“ poznamenal jeden ze zdrojů a dodal, že poskytovatelé potřebují takové služby, aby se jejich zákazníci vůbec nemuseli přihlašovat do Azure, což by problém z jejich pohledu neřešilo.

Spor vznikl v listopadu 2022, kdy obchodní sdružení CISPE podalo antimonopolní stížnost u EU, v níž tvrdilo, že provoz některých operačních systémů na cloudové infrastruktuře třetích stran stojí až pětkrát víc než Azure od Microsoftu. Zdroje nicméně uvádějí, že tyto cenové problémy zůstávají nevyřešeny.

V rámci loňského urovnání Microsoft zaplatil CISPE přibližně 22 milionů dolarů a souhlasil s tím, že na dva roky pozastaví audity členů CISPE. Zdroje však uvádějí, že neexistuje žádné ustanovení o navrácení těchto peněz, pokud Microsoft své závazky nesplní. 

prace_s_linuxem_tip

Kybernetická bezpečnost: Podcast o tajemstvích bezpečnostních operačních centrech s Pavlem Hrabcem
Kybernetická bezpečnost: Podcast o tajemstvích bezpečnostních operačních centrech s Pavlem Hrabcem
0:00/

Přitom CISPE už část peněz utratilo za vznik projektu Fulcrum, open source cloudovou technologii, která má představovat alternativu pro lokální zákazníky, kteří nechtějí využívat produkty od velkých technologických gigantů, jmenovitě AWS, Azure a Google Cloud.

Mimochodem, Microsoft je v podobném sporu právě i s Googlem a Amazonem, což naznačuje, že otázka nákladů na licencování cloudových služeb zůstává sporná.

 

Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.