Od chvíle vydání finální verze prohlížeče Firefox 3.0 existují dvě skupiny jeho uživatelů – ti, kteří si jej zamilovali a ti, kteří jsou z něj zklamáni. Pojďme si proto projít hlavní novinky v poslední verzi, které vzbuzují nadšení, ale i rozčarování a přiblížit si proč tomu tak je.
Lepší výkon
Již v betaverzích Firefoxu 3.0 bylo poznat, že vývojáři na tomto nedostatku zapracovali a vypůjčili si několik triků pro správu paměti z operačního systému Free BSD i pro verzi pro Windows a Linux (verze pro Mac údajně problémy se správou paměti netrpěla) a opravili řadu míst, kde docházelo k výraznému plýtvání systémovými prostředky a únikům paměti. Dalších výrazných zrychlení bylo dosaženo vyladěním enginu pro práci s JavaScriptem. Výsledkem je pak vyšší rychlost a menší systémové nároky verze 3.0, ale je potřeba si stále dát pozor na instalované doplňky, které se mohou stát také neviditelným zlodějem paměti.
„Odporná lišta“
Nicméně ne každý je z tohoto vylepšení nadšen a na mnoha diskusních fórech lze najít takové uživatele, kteří se právě kvůli tomu jsou ochotni vrátit zpět k Firefoxu 2.0. Nicméně až takový radikální krok není potřeba, protože naštěstí existuje doplněk Oldbar (odkaz ke stažení je zde), jenž je ke stažení z webu Mozilly a který mění navigační lištu na její původní podobu. Ale spíše je to otázka zvyku a za pár dní používání Firefoxu 3.0 si už většina uživatelů ani nevzpomene, jak lišta v předchozí verzi vypadala. |
Nepřehlédnutelná varování
Pokud se však opravdu rozhodnete riskovat, je tu k dispozici malý link, který umožní ignorovat varování a pokračovat na podezřelou stránku. Nicméně tento krok uživatel musí vždy vědomě potvrdit, což zvyšuje jeho bezpečí při práci.
Další novinky ve Firefoxu 3.0 naleznete v pokračování tohoto článku Šest věcí, kterými vás překvapí Firefox 3.0 (2. část).