Roadrunner, hybridní superpočítač, založený na procesorech Cell, překonal magickou hranici tisíce biliónů výpočtů za sekundu a stal se tak nejrychlejším počítačem na světě.
Národní úřad pro jadernou bezpečnost (NNSA), jenž spadá pod Ministerstvo energetiky USA, vybral v roce 2006 Národní laboratoř v Los Alamos jako vývojové místo pro Roadrunner. Návrhem a budováním superpočítače pověřil IBM. Roadrunner, pojmenovaný po kukačce kalifornské, stál zhruba 100 miliónů dolarů.
Mezi plánované aplikace pro hybridní superpočítač Roadrunner založený na procesorech Cell (které se proslavily v herních konzolích Playstation) patří: výpočty příčin a účinků na kapitálových trzích v reálném čase, které mohou ve sféře finančních služeb okamžitě předvídat dopady změn na akciovém trhu na ostatní trhy. V oblasti medicíny umožní v reálném čase provádět komplexní 3D vyobrazení tkání a kostních struktur přímo v průběhu vyšetření pacientů. Pro srovnání, nejvýkonnější počítač v ČR s 326 procesory Xeon od Intelu, přezdívaný Amálka, který slouží v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd, má výpočetní výkon "pouhých" 4,07 teraflops. |
Počítač Roadrunner pracuje rychlostmi přesahujícími jeden petaflop – tisíc biliónů výpočtů za sekundu, neboli milión miliard výpočtů za sekundu, resp. jeden kvadrilión výpočtů za sekundu.