Chcete analyzovat malware či vyhledávat hrozby? Využijte bezplatný nástroj

19. 4. 2024

Sdílet

Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
CISA, renomovaná agentura pro kybernetickou bezpečnost, zpřístupnila nástroj pro analýzu malwaru všem zájemcům. Jedinou podmínkou je registrace.

Nástroj Malware Next-Gen, který CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) provozuje, umožňuje analytikům předkládat vzorky malwaru a dalších artefaktů, jako jsou třeba  podezřelé URL adresy, ke zkoumání

Využili byste služby, které analyzují vámi vytipované kybernetické hrozby

  • Ano, je to pro nás důležité
    29 %
  • Ano, ale pouze bezplatné
    49 %
  • Ne, spoléháme na naše dodavatele bezpečnostních řešení
    11 %
  • Ne, s výsledkem bychom si stejně nevěděli rady
    11 %

Zatímco dosud (od listopadu 2023) byla tato služba vyhrazená pouze pro americké vládní úřady, nyní k ní mají přístup organizace i jednotlivci, kteří si vytvoří účet na stránce login.gov (služba mj. podporuje dvoufaktorovou SMS autentizaci přes české mobilní operátory) a udělají jednorázovou registraci pro přístup do systému.

Analýza využívá kombinaci nástrojů statické a dynamické analýzy v zabezpečeném prostředí, přičemž výsledky poskytuje ve formátech PDF a STIX 2.1.

Služba je sice veřejně dostupná, ale aby bylo možné k analýze přistupovat, CISA vyžaduje registraci účtu – jinými slovy Každý uživatel či organizace může předložit vzorek hrozby k analýze, ale jen registrovaní si mohou zobrazit výsledky analýzy.

„Chcete-li získat analýzu jakýchkoli vzorků malwaru, které do tohoto systému odešlete, musíte si vytvořit uživatelský účet a souhlasit s monitorováním svých aktivit,“ uvádí CISA.

Co přináší nový SecurityWorld 1/2024? Přečtěte si také:

Co přináší nový SecurityWorld 1/2024?

Uživatelé, kteří chtějí odesílat vzorky malwaru bez registrace, naopak musejí použít volbu „Anonymous submission” umístěnou na přihlašovací stránce.

Podle Sakshi Grover, analytičky IDC, jsou nástroje, jako je Malware Next-Gen, neocenitelné v boji proti kyberkriminalitě. 

bitcoin_smenarna

Tvrdí, že umělá inteligence se začíná hojně využívat k vytváření sofistikovaného malwaru, obcházení bezpečnostních systémů a vykonávání rozsáhlých automatizovaných útoků.

Firmám ale mohou pomoci komplexní informace, které zmíněný nástroj CISA shromažďuje. Také využívá techniky AI, což zájemcům usnadní nejen threat hunting (lov hrozeb), ale i ochranu před stávajícími i neznámými útoky, dodává Grover.

 

Securitytrends si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí.  Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.