Manus – Další čínský start-up dělá AI vlny

11. 3. 2025

Sdílet

Autor: Radan Dolejš s podporou AI
Po DeepSeek si o pozornost říká další čínský AI start-up. Svou službu Manus označuje jako „obecného agenta“.

Ve světě umělé inteligence udělal vlny další čínský start-up. Společnost Monica.im si řekla o pozornost spuštěním služby Manus, která je popisována jako „obecný agent“ a jejímž cílem je konkurovat nabídkám západních společností zabývajících se AI. 

Konkrétně je Manus srovnáván se službou Deep Research od společnosti OpenAI, která je schopná prohledávat online služby, hledat zdroje informací a ty pak kompilovat do komplexních dokumentů srovnatelných dle tvrzení vývojářů s výstupy „výzkumných analytiků“. 

Máme nové jméno

Po více než třech dekádách existence otvírá magazín Computerworld novou kapitolu. Tradiční průvodce světem IT, který si za 36 let existence vybudoval pověst jednoho z nejdůvěryhodnějších tuzemských zdrojů pro IT profesionály, se od nynějška jmenuje Computertrends.

Tvůrci z Monica.im hovoří též o srovnání s nástroji jako jsou Computer Use API společnosti Anthropic a Operator Agents společnosti OpenAI, které mohou ve webovém prohlížeči provádět základní úkoly typu vyplňování formulářů nebo používání e-shopů.

Z prezentačního videa, které tvůrci při představení Manus ukázali, vyplývá, že umí:

  • Analyzovat žádosti o zaměstnání, sestavovat pořadí kandidátů a na požádání přeformátovat výsledky do podoby tabulek.
  • Vytvářet přehledy o nemovitostech na základě požadavků uživatele, včetně nabídek a informací o okolí.
  • Provádět analýzu korelací akcií a vytvářet interaktivní webové stránky pro zkoumání dat získaných z webu.
Umělá inteligence není jen ta generativní, upozorňuje odborník David Filgas
Umělá inteligence není jen ta generativní, upozorňuje odborník David Filgas
0:00/

Dle benchmarků navíc oproti konkurenci toto všechno zvládá s pozoruhodnou rychlostí. První testeři uvádějí, že používání Manusu je jako práce s někým, kdo „neurčité pokyny mimořádně rychle přeměňuje na přesné výstupy“.

Služba funguje z „počítače Manus“ – zřejmě z cloudové pracovní stanice Ubuntu – a funguje jako „multiagentní systém poháněný několika odlišnými modely“, z nichž některé budou údajně ještě letos prezentovány v open-source formě.

Ukázky předvádějí, jak systém píše vlastní příkazy, navštěvuje četné webové stránky a dodává hotové dokumenty i kód použitý k jejich vytvoření.

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video?

Portál The Register však poukazuje i na výsledky, které se až tak impozantně nejeví. Například službou vytvořená jednoduchá videohra byla popsána jako „neopracovaná“ a náchylná k pádům, ukázkový cestovní itinerář pro změnu obsahoval pochybné návrhy i odhady cen. 

Podobných ohlasů je víc, nicméně i navzdory jim řada testerů cituje pozitivní zkušenost – všímají si například schopnosti nástroje otevřít desítky oken prohlížeče současně a shromažďovat z nich data pro rychlou analýzu. Vývojáři si pro změnu pochvalují zejména jeho možnosti kódování.

docker + kubernetes školení s dotací tip

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Velká část internetových diskusí se také zaměřila na termín „obecný agent“, přičemž někteří komentátoři naznačují, že Manus představuje pokrok směrem k umělé obecné inteligenci – softwaru schopnému provádět úkoly s dovednostmi na úrovni člověka nebo lepší.

Manus při uvedení vyvolal srovnání s dřívějším modelem umělé inteligence čínského startupu DeepSeek. Ten zpočátku vzbudil nadšení tím, že se zdálo, že dosahuje dobrých výsledků s menším výpočetním výkonem než konkurence. Tato tvrzení však byla později zpochybněna, přičemž DeepSeek čelil kritice kvůli bezpečnostním slabinám, přehnaným tvrzením o efektivitě hardwaru a zaujatosti ve prospěch čínské vlády.

 

Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.