Produkty open source mají mnoho nesporných výhod, existuje však i druhá strana mince. Mezi častá negative lze bezpochyby řadit například složitejší obsluhu a, oproti proprietárním konkurenčním řešením méně funkcí.
![]() |
Ve spousty oblastech open source urazil ohromnou cestu, stále je zde však prostor ke zlepšování a ještě většímu přiblížení se funkcionalitě komerčního softwaru. Ten má v mnoha případech více funkcí a je snažší k používání.
Toho jsou si vědomy i vedoucí postavy hnutí open source. Jeden z jeho otců Eric S Raymond rovněž souhlasí: "zlepšujeme se, ale stále je kam jít," říká. Podle něj souvisí obtížnější používání s tím, že má mnoho open source programů prapůvod v Unixovém prostředí (které není zrovna vyhlášené jako "user-friendly"). Dalším důvodem může být, že programátoři mají tendenci psát kód pro vlastní potřebu a při tvorbě softwaru nemyslí na uživatele. "To, že open source není tak bohaté co do počtu funkcí souvisí s jediným - není tu tak dlouho jako komerční programy..." dodává Raymond a pokračuje: "Nakonec lze za negativa považovat i to, co u open source bývá obecně považováno za plus - možnost kohokoli nahlédnout do zdrojového kódu. Z bezpečnostního hlediska to může být problém. Útočník pak dokáže snáze odhalit možné nedostatky...."