Nová technologie Applu umožňuje ovládat iPhone pouhou myšlenkou

16. 5. 2025

Sdílet

AGI, virtuální hlava
Autor: Radan Dolejš s podporou AI
Apple pracuje na standardizovaném způsobu komunikace mozkových implantátů se zařízeními jako je například iPhone.

Apple podniká první kroky do budoucnosti, ve které bude možné ovládat svá zařízení jen pomocí myšlenek. Představila iniciativu, díky níž budou iPhony reagovat na nervové signály zachycené mozkovými implantáty. 

Jde o technologii, která by mohla změnit přístup k digitálním technologiím pro tisíce lidí s těžkým tělesným postižením – konkrétně se inovace zaměřuje na lidi s poraněním míchy nebo ALS (amyotrofická laterální skleróza), kteří nemohou používat tradiční dotyková rozhraní.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Jedním z prvních testerů, o kterém Apple referuje, je – jak uvádí zpravodajský kanál MSN – jistý Mark Jackson z Pittsburgu, jemuž ALS neumožňuje opustit město. Díky mozkovému implantátu připojenému k systémům Applu si však prostřednictvím VR headsetu vyzkoušel, jak stojí na vrcholu švýcarských Alp.

Apple chce vytvořit standardizovaný způsob komunikace mozkových implantátů – podobných těm od společnosti Neuralink Elona Muska – s jeho zařízeními. Spolupracuje na tom se společností Synchron, jejíž zařízení Stentrode se umisťuje na svrchní část motorické korové oblasti mozku. A přestože má pouhých šestnáct elektrod (oproti tisíci elektrod Neuralinku), dokáže převádět mozkové signály na akce na obrazovce.

Plánujete ve firmě v brzké době nasadit Wi-Fi 7?

Podle šéfa Synchronu Toma Oxleyho dnes technologie musí takové rozhraní mozek-počítač „oklamat“ počítače, aby si myslely, že signály z implantátů přicházejí z mechanické myši. Pohyby kurzoru však zatím zcela napodobit nedokáže a celkově je tak takové ovládání poměrně pomalé. 

prace_s_linuxem_tip

Nový standard Applu vyvíjený specificky pro tyto implantáty, který má být hotový ještě v průběhu tohoto roku, však má být podstatně efektivnější.

Potenciál takové technologie je přitom významný. Společnost Morgan Stanley odhaduje, že jen v USA žije asi 150 tisíc lidí s kritickým postižením horních končetin, kteří by mohli být prvními uživatelskými kandidáty podobného zařízení, a zároveň předpokládá, že komerčně by mohlo být dostupné kolem roku 2030. Podle Oxleyho by to však mohlo být ještě dřív.

 

Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.