Ochrana koncových bodů pod taktovkou umělé inteligence

5. 5. 2025

Sdílet

Autor: Depositphotos
Přístup k příliš velkému množství softwaru vytváří zbytečné riziko. Řešením je odhalení nepoužívaných rizikových binárních souborů a aplikací, omezení přístupu k nim a s tím související výrazné snížení plochy pro útoky.

Snížení plochy útoků a zabezpečení koncových bodů prostřednictvím dynamické ochrany přizpůsobené potřebám uživatele slibuje GravityZone Proactive Hardening and Attack Surface Reduction (PHASR).

Plánujete ve firmě v brzké době nasadit Wi-Fi 7?

Tato novinka firmy Bitdefender pro zabezpečení koncových bodů dynamicky přizpůsobuje hardening každému uživateli, což podle výrobce zajistí, že konfigurace zabezpečení přesně odpovídá oprávněním a chování uživatelů, což omezuje zbytečná rizika a vynucuje dodržování předpisů.

PHASR analyzuje chování jednotlivých uživatelů, jako je používání aplikací a přístup ke zdrojům, a dynamicky omezuje možnosti použití nástrojů nebo oprávnění, které se vymykají zavedeným normám.

Produkt funguje jako doplněk produktu Bitdefender GravityZone a ke své činnosti využívá strojové učení (ML) aplikované na uživatele, skupiny, aplikace a koncové body v rámci řešení GravityZone Extended Detection and Response (XDR).

"Podle našich výzkumů se legální nástroje a techniky typu LOTL (Living-Off-The-Land) v současnosti podílejí na více než 70 % závažných bezpečnostních incidentů,“ tvrdí Dragos Gavrilut, viceprezident pro výzkum hrozeb v Bitdefenderu.

Podle něj je PHASR jediné speciálně vytvořené řešení, určené k boji proti této rostoucí epidemii, které přesně kontroluje přístup k nástrojům jako PowerShell nebo WMIC.

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video?

Umělou inteligenci PHASR využívá k vytváření profilů norem chování jednotlivců a skupin se zaměřením na klíčové oblasti, jako je přístup k datům, používání aplikací a bezpečnostní oprávnění. 

To umožňuje komplexní posouzení zranitelností a potenciálních vektorů útoku, které mají dopad na podnikání firem a organizací.

A tím, že se obrana přizpůsobuje jednotlivým systémům, útočníci nemohou opakovaně používat stejné techniky v různých prostředích.

Pište pro Computertrends

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computertrends?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.

Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Útočníci totiž často replikují úspěšné metody, jakmile obejdou bezpečnostní nástroj – to ale PHASR překazí tím, že zajistí, aby se detekce chovaly v jednotlivých systémech odlišně.

Podle Gartneru do roku 2030 bude 60 % úkolů správy expozice a nápravy využívat inteligentní automatizaci – oproti současným 10 %, což značí posun odvětví směrem k preventivnímu, automatizovanému zmírňování rizik.

Cyber25

Gartner také tvrdí, že snižování plochy útoku zahrnuje všechny technologie, které zmenšují expozici organizace vůči kompromitaci. 

Společnou myšlenkou těchto technologií přitom je, že není nutná žádná detekce a že snižování povrchu útoku se vztahuje na všechny útoky včetně těch nejobtížněji odhalitelných.

 

Securitytrends si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí.  Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.