Trump nedávno pohrozil zavedením nemalých cel zaměřených na dovoz technologií a dalších výrobků.
Koupíte si tablet?
Například v případě sousedních zemí Kanady a Mexika by šlo o 25% sazbu, u Číny by se prý nezdráhal sáhnout k dalším 10 % nad rámec toho, co už plánuje, tedy 60 %. A v nejistotě drží i Evropu, i když s konkrétními čísly ještě nepřišel.
CTA při své analýze zvažovala dvě možnosti cel, z nichž ta konzervativnější počítá s 10% clem na všechen dovoz do USA a 60+10 % v případě importu čínských výrobků, ta pesimističtější pak s 20, resp. 100+20 %.
Tento krok by podle CTA mohl mít velice neblahý vliv na ekonomiku. Konkrétně jen v USA by dodatečné náklady na dovoz technologických výrobků a dílů mohly vést ke zvýšení cen o desítky procent – u notebooků a tabletů až o 68 %, u monitorů o 46 % či u chytrých telefonů o 37 % (při pesimistickém scénáři cel 20/120 %).
Dopad na výše zmíněné kategorie by byl zásadní především kvůli tomu, že cla na ně byla dosud nulová, nebo jen minimální. Důsledkem této politiky by se tak mohly výrazně snížit nákupy IT zařízení.
Podle CTA navrhovaná cla nevytvoří ve Spojených státech více pracovních míst. Ve skutečnosti může dojít k opaku, kdy se produktivita sníží a pracovní místa mohou časem zaniknout, když budou mít pracovníci a podniky méně dostupný přístup k technologiím.
To samozřejmě vyvolává obavy ekonomů. Například Maurice Obstfeld, bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu, uvedl, že by zavedení těchto cel mohlo vést ke obchodní válce a potenciálně i ke globálnímu hospodářskému poklesu.
V reakci na Trumpovy hrozby například kanadská vláda už uvedla, že přijme odvetná opatření proti jakýmkoli clům na kanadské zboží.
„Odvetná opatření zvyšují náklady, narušují dodavatelské řetězce a poškozují konkurenceschopnost našeho průmyslu. Obchodní politika USA by přece naopak měla chránit spotřebitele a pomáhat americkým podnikům uspět v celosvětovém měřítku,“ podotýká Ed Brzytwa, viceprezident CTA.
Pokud by se cla nezavedla, CTA letos očekává silný růst spotřebitelského technologického průmyslu.
Vzestup cel v porovnání současných a zvažovaných sazeb
Zdroj: Consumer Technology Association, leden 2025, scénář cel 10/70 %
IDC je v tomto směru trochu zdrženlivější. „Je příliš brzy na to, abychom se dostali ke konkrétním informacím, ale víme, že velký podíl osobních počítačů se v současné době stále vyrábí v Číně – téměř 90 % celosvětového trhu – což způsobuje, že PC jsou některým z navrhovaných cel vystaveny více než většina ostatních segmentů IT,“ tvrdí Stephen Minton, viceprezident IDC.
Podle něj dopad zvažovaných cel na ceny a prodeje počítačů, tabletů a chytrých telefonů bude záviset na velikosti sazeb, výjimkách, načasování a zařazení počítačů a komponent do příslušného seznamu.
Problémem je, že americký počítačový výrobní průmysl v podstatě neexistuje. Významní američtí výrobci jako Apple, HP a Dell sice většinu svých počítačů dělají v Číně, ale některé z těchto společností už začaly přesouvat výrobu do zemí, jako je Vietnam a Thajsko, dodává Minton.
I tak by ale podle něj jakákoli nová cla na dovoz z Číny téměř jistě vedla ke zvýšení cen osobních počítačů. To by mohlo firmy donutit nakupovat méně PC, aby se vešly do přidělených rozpočtů na rok 2025.
Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.