Zdravotnické organizace letos čeká smršť nových povinností

28. 2. 2024

Sdílet

Autor: © Sergey Nivens - Fotolia.com
Konference věnovaná především problematice informačních a bezpečnostních řešení ve zdravotnictví, proběhla minulý týden v Praze. Návštěvníkům přinesla například informace k připravovaným změnám kybernetického zákona, která se dotkne právě institucí poskytujících zdravotní péči, ale také třeba o tom, jak nasazení umělé inteligence ovlivní povinnosti zdravotnických subjektů.

Jednou z nejzajímavějších přednášek byla ta, jíž se prezentovala Jana Pattynová z právní kanceláře Pierstone. Ta se totiž zaměřila mimo jiné na problematiku umělé inteligence (AI) ve zdravotnictví – tedy technologie, bez nichž si už brzy své služby nebudou lékaři moci představit.

Máte obavy ze zneužití svých citlivých zdravotních údajů technologickými giganty?

  • Ano, ale přesto jejich služby aktivně využívám
    16 %
  • Ano, snažím se ale omezit sdílení na co nejnižší úroveň
    48 %
  • Ne, důvěřuji opatřením poskytovatele
    11 %
  • Nic citlivého nesdílím
    25 %

Sama AI se do zdravotnictví vrhá nebývalou silou – už v roce 2025 se jen v USA ve spojení AI s big daty očekávají úspory okolo 100 miliard dolarů. A to představuje jen začátek. Už o rok později by podle Pattynové měla umělá inteligence nahradit až 15 % času lékařů tím, že bude sama analyzovat klinická data – například rentgenové snímky.

Přehled dalších konferencí, které pořádá naše vydavatelství, najdete zde. Pokud se vám bude nějaká líbit, rádi vás na ní přivítáme.

A za další rok, tedy v roce 2027, už se dá předpokládat masové nasazení telemedicínských nástrojů s podporou umělé inteligence, což umožní řadě pacientům přesunout se z nemocniční do mnohem přijatelnější domácí péče.

V roce 2030 má dojít k masovému využití automatizačních technik, kdy se předpokládá, že by se mohlo až 70 % dnešních činností přesunout z lékařů na počítačové systémy.

Legislativní změny

Všechny tyto změny ale musí doprovázet i odpovídající legislativní opatření. Kromě už známé směrnice GDPR na ochranu osobních údajů se intenzívně připravují i další rámce, jako je Zákon o umělé inteligenci (ten by se měl objevit už letos), Zákon o zdravotnických prostředcích či Zákon o zdravotních službách.

Používání internetu snižuje riziko úmrtí, ukázala studie Přečtěte si také:

Používání internetu snižuje riziko úmrtí, ukázala studie

V režimu přípravy je i projekt Evropské unie, který do určité míry sjednocuje zdravotnické informační systémy do jednoho celku – EU Health Data Space. Lidé díky ní budou například mít větší kontrolu nad svými citlivými údaji, zdravotnická data lidí, zdravotnické prostředky i výsledky AI se budou moci sdílet i zpracovávat napříč celou EU apod.

Nový projekt vytváří i rámec pro snadnější využití zdravotnických informací za účelem různých výzkumů či inovací.

Stranou však nezůstává ani zabezpečení – letos na podzim by měl začít platit nový Kybernetický zákon, který zpřísňuje požadavky na dotčené organizace (v rámci směrnice NIS2), co se týče úrovně jejich ochrany, a navíc pod tento zákon spadne daleko více subjektů – z oblasti zdravotnictví pak téměř všechny instituce.

Strach z úniků citlivých zdravotních dat je extrémní Přečtěte si také:

Strach z úniků citlivých zdravotních dat je extrémní

Jaké povinnosti se budou týkat zdravotnických organizací (a nejen jich), jakou podobu má zatím připracovaný zákon o umělé inteligenci a jak ovlivní povinnosti institucí, které ve svých systémech AI nasadí, a případně jaké sankce hrozí, pokud organizace některé povinnosti vyplývající z tohoto zákona nesplní, vám přiblíží níže uvedený záznam přednášky Jany Pattynové na letošní konferenci ICTZ.

Další témata

Kromě ní na akci vystoupili i zástupci firem CUE (navigace uvnitř budov a areálů), Predny SLM (licenční řešení), IS4 security (Bezpečnost a analýza s jednotným agentem), Mycom Solutions (překonávání překážek při implementaci bezpečnostních opatření), Infomatic (digitalizace dokumentů), GreyCortex/Taktik (hyperkonvergovaná infrastruktura) či eNovation (dotační možnosti digitalizace zdravotnictví).

Plány ohledně Národního centra elektronického zdravotnictví pak představil Martin Zeman z ministerstva zdravotnictví, přičemž odlehčenější, přesto inspirativní formou se na problematiku bezpečnosti ve zdravotnictví podíval Aleš Špidla.

hacking_tip

ICTZ je už tradiční akcí, která představuje nejen informační pramen ve formě celé řady přednášek, ale také platformu pro setkání různých expertů a sdílení různých poznatků.  

Záznam celé konference ICT ve zdravotnictví, jejímž pořadatelem je společnost Internet Info DG, je k dispozici zde.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.