Computerworld 9/2024 je v prodeji. Co se v něm dočtete?

29. 8. 2024

Sdílet

Autor: Internet Info DG
Bojíte se, že vás podniková generativní umělá inteligence zahltí nesmysly? Máme pro vás návod, jak se tomu vyhnout. A nejen to najdete v novém Computerworldu.

Jak roste rozsah využívání generativní umělé inteligence (GenAI) veřejností i firemními uživateli, setkávají se lidé s chybami, s porušováním autorských práv a někdy i s naprostými halucinacemi, což podkopává důvěru v její přesnost. Jedna studie ze Stanfordské univerzity zjistila, že GenAI dělá chyby v 75 % případů, když odpovídá na právní otázky. Studie uvádí, že například v úkolu měření precedenčního vztahu mezi dvěma různými soudními případy většina velkých jazykových modelů – Large Language Model, LLM – neposkytuje lepší výsledky než v podstatě náhodné hádání. V článku Halucinace AI? Dva mozky jsou lepší než jeden nabízíme různé metody, jak AI halucinacím zabránit nebo alespoň je minimalizovat.

Pokud využíváte AI pro rozhodování, zkreslila už nějakou odpověď?

  • Ano, už vícekrát
    83 %
  • Ano, ale jde o výjimečný jev
    10 %
  • Ne, nebo jsme to nepoznali
    7 %

Věděli jste, že se AI už používá i předpovědím počasí? V textu Pohotová záchrana popisujeme, jak si umělá inteligence poradí s předvídáním přírodních katastrof a jestli to je ta správná cesta.

V článku Co způsobilo černý pátek IT? se vracíme k nešťastným událostem z 19. 7. 2024, který se zapíše do historie IT jako černý pátek. V tento den došlo ke dvěma pravděpodobně nesouvisejícím událostem, které ochromily fungování mnoha společností a jimi poskytovaných služeb. Ano, CrowdStrike průšvih.

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video?

Nástup éry GenAI se projevil nejen viditelně na počítačích se systémem Windows, ale také na pozadí, když nové procesory obsahují NPU pro hardwarovou akceleraci AI. V článku Počítače Copilot+ s novými procesory NPU se věnujeme právě jim.

S nastupující generací manažerů i zaměstnanců se zásadně mění styl práce stejně jako nástroje, které při plnění úkolů používáme. A to se týká samozřejmě i komunikace a výměny dat. V sekci Produkty a služby v tomto čísle přinášíme přehledový materiál E -mail je mrtvý, ať žije chat o nástrojích pro spolupráci.

Dnešní síťová prostředí jsou příliš složitá na to, aby se zvládla sledovat čistě manuálním způsobem. Díky technologii digitálního dvojčete mohou týmy IT vytvořit network digital twin – virtuální model produkční sítě a použít ho k ověření konfigurací, simulaci změn či zefektivnění správy. Podrobně problematiku popisuje pod titulkem Podnikové sítě:Vsaďte na digitální dvojče.

bitcoin_smenarna

Tímto výčtem zajímavé texty v Computerworldu 4/24 nekončí. Přesvědčte se sami, magazín si můžete koupit zde.

Inspirativní čtení.