Jak loni úřad reguloval a pokutoval?

20. 5. 2025

Sdílet

sluchátko, mobil, vysílače
Autor: Radan Dolejš s podporou AI
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v roce 2024 popsal ve výroční zprávě hlavní události v oblasti elektronických komunikací. Zpráva přináší konkrétní informace o zásazích do tržní struktury, o kontrolách kvality služeb i o udělených pokutách.

ČTÚ se v roce 2024 zaměřil na dopady spojení společností Cetin a Nej.cz. Úřad analyzoval nové rozložení sil na trhu a zjistil, že Cetin po fúzi překročil tržní podíl 50 % v dalších lokalitách. 

Úřad proto rozšířil regulaci na tyto regiony a stanovil provozovateli infrastruktury nové povinnosti pro podnik s významnou tržní silou. Cetin tak loni musel v dalších regionech například dodržovat pravidla pro přístup k síti a zajistit nediskriminaci při poskytování služeb. 

Využívají vaši zaměstnanci pokročilou datovou analytiku?

V některých oblastech, kde konkurence posílila, úřad naopak dereguloval trh. ČTÚ zveřejnil i výsledky analýzy k veřejné konzultaci a po vypořádání připomínek upravil opatření obecné povahy.

Kontroly kvality služeb a ochrana spotřebitele

Úřad v roce 2024 zaznamenal meziroční pokles stížností a dotazů o 18 %. Zaměřil se na kontrolu přenášení čísel mezi operátory a změn poskytovatele internetových služeb. 

Kontroloři zjistili, že někteří operátoři loni nedodržovali povinnosti při informování zákazníků o změnách smluv nebo o právu vypovědět závazek bez sankce. Tesco Mobile například nedodržel lhůtu pro vyrozumění účastníka o změně smlouvy a o právu odstoupit, za což dostal pokutu půl milionu korun.

Kybernetická bezpečnost: Podcast o tajemstvích bezpečnostních operačních centrech s Pavlem Hrabcem
Kybernetická bezpečnost: Podcast o tajemstvích bezpečnostních operačních centrech s Pavlem Hrabcem
0:00/

ČTÚ se věnoval také marketingovým hovorům. Úřad řešil přes 500 stížností na nevyžádané hovory a za porušení pravidel uložil pokuty v celkové výši přes šest set tisíc.

Pokuty a dozor nad online platformami

V rámci dohledu nad evropským nařízením P2B (Platform to Business) úřad dokončil 14 kontrol a v 11 případech zjistil porušení pravidel. ČTÚ udělil sedm pravomocných pokut v celkové výši přes 450 tisíc korun. 

Nejvyšší pokuta dosáhla 120 tisíc korun, nejnižší sotva 17 tisícovek. Provozovatelé platforem často nedodrželi transparentnost smluvních podmínek, neinformovali podnikatelské uživatele o způsobu řazení zboží a služeb nebo neposkytli jasné informace o přístupu k datům uživatelů. 

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video?

Úřad při stanovení výše pokut zohlednil závažnost přestupku, majetkové poměry provozovatele a rozsah škodlivého následku. V méně závažných případech vyzval provozovatele k nápravě před udělením sankce.

zabbix_tip

Rozvoj infrastruktury a digitalizace

ČTÚ v roce 2024 pokračoval v dotačních programech na rozvoj vysokorychlostních sítí a zlepšení pokrytí mobilním signálem. Úřad připravil výzvy na technická řešení pro zvýšení dostupnosti mobilního signálu v železničních vozech a spolupracoval s Ministerstvem průmyslu a obchodu na rozšíření 5G sítí. 

V roce 2023 úřad vyplatil na podporu infrastruktury 750 milionů korun.