Skandál se špionážním softwarem ve WhatsAppu

6. 2. 2025

Sdílet

WhatsApp Autor: Cnews (s využitím DALL-E)
Aplikace WhatsApp

WhatsApp vydal varování pro téměř 100 novinářů a členů nevládních organizací poté, co vyšlo najevo, že se do jejich zařízení mohl nabourat špionážní software od izraelské společnosti Paragon Solutions.

Podle platformy pro zasílání zpráv, kterou vlastní Meta, útoky využívaly takzvanou zranitelnost „zero-click“, kdy cíl ani nemusel klikat na žádné odkazy – infekce mohla být doručena prostřednictvím škodlivého souboru PDF zaslaného ve skupinových chatech.

Máme nové jméno

Po více než třech dekádách existence otvírá magazín Computerworld novou kapitolu. Tradiční průvodce světem IT, který si za 36 let existence vybudoval pověst jednoho z nejdůvěryhodnějších tuzemských zdrojů pro IT profesionály, se od nynějška jmenuje Computertrends.

Totožnost pachatelů, kteří za útoky stojí, zatím není známa, ale spyware vyvinutý společností Paragon je obvykle zaměřen na vládní klienty. Poté, co společnost WhatsApp zjistila a zneškodnila pokus o útok, oficiálně vyzvala Paragon, aby s touto činností přestala, a nahlásila incident úřadům a kanadské internetové hlídací organizaci Citizen Lab.

Paragon Solutions se k obviněním odmítla vyjádřit, ale na svých webových stránkách inzeruje „eticky založené“ nástroje a služby určené k „boji proti závažným hrozbám“. Jedním z nejznámějších produktů společnosti je špionážní program Graphite, který umožňuje plný přístup k telefonu cílového uživatele.

Podle výzkumníka Citizen Lab Johna Scotta-Railtona tento případ opět poukazuje na šíření komerčního spywaru a jeho rostoucí zneužívání. Natalia Krapiva, právní expertka společnosti Access Now, dodala, že tyto případy nejsou ojedinělým jevem, ale odrážejí problémy celého odvětví.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Společnost Paragon Solutions byla v takovém případě jmenována poprvé, ale není to poprvé, kdy se izraelská společnost zabývající se spywarem dostala do problémů. V prosinci 2024 americký soudce uznal odpovědnou společnost NSO Group, která vyvinula nechvalně známý spyware Pegasus. Podle rozsudku společnost NSO Group porušila státní a federální zákony USA tím, že se v květnu 2019 nabourala do telefonů 1 400 uživatelů aplikace WhatsApp. O tom, jaké odškodné má společnost zaplatit, rozhodne samostatný soudní proces v březnu.

Americký soudní proces mezi NSO Group a společností WhatsApp odhalil, že infekci a extrakci dat provedla sama NSO Group, nikoli vládní zákazníci společnosti – což je v rozporu s předchozím tvrzením společnosti, že ji prováděli výhradně její zákazníci.

Současný skandál společnosti Paragon opět poukazuje na to, že hranice mezi veřejným a soukromým sektorem ve světě kybernetické války se stále více stírá a že ochrana digitálního soukromí je pro technologické společnosti i zákonodárce velkou výzvou.

 

Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Našli jste v článku chybu?