Nejpozději v září letošního roku se Česká republika dočká spuštění svého vůbec prvního kvantového počítače, který bude umístěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Bude založený na supravodivých qubitech a nabídne unikátní hvězdicovou topologii.
A právě touto technologií se liší od konkurenčních strojů. VLQ totiž slibuje i přes menší počet qubitů vyšší výkon právě díky konektivitě, kde se minimalizuje počet tzv. swap operací, což umožní provádění velmi složitých kvantových algoritmů. Systém bude obsahovat 24 fyzických qubitů napojených na centrální rezonátor.
Máme nové jméno
Po více než třech dekádách existence otvírá magazín Computerworld novou kapitolu. Tradiční průvodce světem IT, který si za 36 let existence vybudoval pověst jednoho z nejdůvěryhodnějších tuzemských zdrojů pro IT profesionály, se od nynějška jmenuje Computertrends.
Kvantový počítač, který je pořízen v rámci konsorcia LUMI-Q, jež spojuje 13 partnerů z 8 evropských států v čele s Českou republikou, dostal již i své jméno. Je to VLQ, což je možné číst také jako [:vlk], neb právě vlka má ve znaku jeden z nejvýkonnějších evropských superpočítačů, finský LUMI. A právě z konsorcia LUMI vychází také konsorcium LUMI-Q, které VLQ pořizuje a bude i nadále provozovat. Zkratka VLQ má však i své vysvětlení: V = VŠB – Technická univerzita Ostrava, kde bude kvantový počítač umístěn, L = konsorcium LUMI-Q, ale také odkaz ke konsorciu LUMI, Q = Quantum Computing.
V polovině března se VLQ, jehož dodavatelem je finská společnost IQM Quantum Computers, začal do Ostravy postupně navážet. Pro kvantový počítač VLQ byla speciálně upravena jedna z místností v blízkosti datového sálu IT4Innovations. Na rozdíl od superpočítačů – například superpočítače Karolina, který zabírá 35 m2 – jsou požadavky na plochu pro kvantový počítač opravdu malé. Plocha o velikosti pouhých 4 m2 je určena pro samotný kvantový počítač a dalších přibližně 20 m2 pro podpůrné technologie, které zajišťují speciální okolní podmínky pro jeho fungování.
V první fázi byla dodána jedna z nejvýznamnějších a technologicky nejnáročnějších součástí – kryostat. Jedná se o zařízení velmi podobné lustru vážící 300 kg, které je klíčové pro fungování kvantových technologií. Kryostat dodaný do IT4Innovations má čtyři patra, kdy v každém patře je jiná teplota.
„Pro spodní dvě patra, ve kterých bude umístěn samotný čip bylo nutné smíchat dva izotopy helia, aby byla dosažena finální teplota 10 mK (milikelvinů). Zchlazování na požadovanou teplotu rovnou té ve vesmíru trvalo 3 dny a bylo jí dosaženo v pondělí 24. března,“ uvádí Helena Starková, vedoucí Oddělení bezpečnosti, provozu a správy budovy IT4Innovations, která se svým týmem na zprovozňování kryostatu podílela.
V okolí čipu se musí teplota rovnat 10 milikelvinů, což představuje hodnotu –273,14 stupňů Celsia. Při této teplotě je čip supravodivý a může korektně fungovat. Zároveň dochází k utlumení termálních šumů uvnitř samotného kryostatu a čipu. Tyto šumy by mohly způsobovat nepřesnosti kvantových výpočtů.
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
Nyní již všichni nejen v Ostravě očekávají dodání samotného kvantového čipu. Ten je svým rozměrem velmi titěrný a jeho nefunkční vzorek je již nyní v IT4Innovations k prohlédnutí.
„V dohledné době bude nainstalován testovací čip, který bude později nahrazen finální verzí čipu. Při samotné výrobě čipů dochází k poměrně velké zmetkovosti, což je normální i u klasických čipů, nicméně v případě kvantových je tato zmetkovost ještě o něco vyšší,“ dodává Jansík.
Kvantový počítač bude dostupný pro výzkumné instituce, univerzity, průmyslové firmy i veřejný sektor.
Celková pořizovací cena systému je 125 milionů Kč a dalších 30 milionů Kč bude potřeba na jeho provoz, přičemž EuroHPC JU financuje 50 % nákladů a zbývajících 50 % pokryje konsorcium LUMI-Q. Toto konsorcium představuje skutečnou panevropskou spolupráci, do které je zapojeno osm evropských zemí: Česká republika, Belgie, Dánsko, Finsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko a Švédsko.
Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.