Google v ofenzivě: AI agenti radí, překládají i plánují výlet

26. 5. 2025

Sdílet

Ai, agenty, agent, agenti
Autor: Radan Dolejš s podporou AI
Éra AI agentů nemusí být tím pravým ořechovým.

Google na právě skončené konferenci I/O v celé kráse předvedl své schopnosti v oblasti umělé inteligence, když ukázal špičkové modely strojového učení i nástroje pro vývojáře. Otázky, jak hodlá získat zpět miliardy, které do AI infrastruktury investoval, však nechal bez odpovědi.

Některé inovace působily skutečně slibně, například jazykový překlad v reálném čase v rámci Google Meet. 

Využívají vaši zaměstnanci pokročilou datovou analytiku?

Pozornost upoutal také 3D konferenční systém Google Beam, který společnost popisuje jako „novou platformu určenou k vytváření smysluplnějších spojení“. Velká část akce se nicméně soustředila na propagaci AI modelů Gemini, jejichž cena zůstává značná.

Rostoucí náklady na AI

Právě finanční zátěž může být pro menší podniky a podnikatele výzvou. Poplatky za AI se u Googlu můžou vyšplhat až na 250 dolarů měsíčně za prémiové funkce a dalších 299 dolarů ročně za doporučované členství v programu Premium Developer Program. 

Není se tak co divit, že výdaje firem na AI prudce rostou. Podle zprávy společnosti CloudZero The State of AI Costs 2025, na kterou odkazuje web The Register, podniky zvýšily své průměrné měsíční výdaje na AI z 62 964 USD v roce 2024 na 85 521 USD v roce 2025, což představuje 36% skok. 

Umělá inteligence není jen ta generativní, upozorňuje odborník David Filgas
Umělá inteligence není jen ta generativní, upozorňuje odborník David Filgas
0:00/

I navzdory tomuto prudkému nárůstu investic dokáže podle průzkumu mezi 500 softwarovými odborníky návratnost svých investic do AI správně vyhodnotit jen 51 % firem.

Pomůžou agenti? A co soukromí?

Google, stejně jako jeho konkurenti, do budoucna sází na tzv. AI agenty, tedy automatizované systémy, které mohou komunikovat a rozhodovat se samostatně. 

Dle expertů budou tito agenti do pár let generovat většinu internetového provozu. Jisté pochybnosti jsou však na místě. Podle společnosti Imperva už v dubnu 2024 překonal provoz botů na internetu provoz vyvolaný lidmi, nicméně velká část této automatizované činnosti vytváří spíš problémy než řešení a třeba v regulovaných odvětvích, jako jsou bankovnictví a zdravotnictví, nasazení AI značně omezují obavy o bezpečnost.

prace_s_linuxem_tip

Nejen Chrome: Méně známé prohlížeče pro lepší zabezpečení Přečtěte si také:

Nejen Chrome: Méně známé prohlížeče pro lepší zabezpečení

I přesto Google prosazuje ještě hlubší integraci AI s osobními údaji uživatelů. Generální ředitel společnosti Sundar Pichai tuto vizi předeslal v nedávném příspěvku na blogu: „Pokud vám kamarád pošle e-mail s žádostí o radu ohledně výletu, který jste v minulosti podnikli, Gemini dokáže prohledat vaše minulé e-maily a soubory na Disku Google, například itineráře vytvořené v Dokumentech Google, a navrhnout odpověď s konkrétními detaily. Vystihne váš pozdrav, zachytí váš tón i styl a vygeneruje odpověď, která bude relevantní a bude znít autenticky.“

Taková personalizace řešení by však vyžadovala, aby uživatelé poskytli modelům umělé inteligence přístup ke svým osobním údajům. Stejně jako otázky nákladové efektivity však i otázky praktické využitelnosti na pozadí zabezpečení osobních dat zůstávají nezodpovězeny…

 

Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.