Práce na remote prý vyvolává v zaměstnancích touhu po vlastním podnikání, hlavně v IT a biotechnologiích

16. 5. 2025

Sdílet

Autor: Depositphotos
Velké firmy omezují práci na dálku. Nová studie ukazuje, že zaměstnanci, kteří ji využívají, tíhnou k zakládání vlastního byznysu.

Práce z domova během pandemie nezměnila jen to, jak pracujeme – změnila i to, pro koho pracujeme. Konkrétně mohla mnohé inspirovat k tomu, aby se stali vlastními šéfy. 

Nová studie ukazuje, že společnosti s vyšší mírou práce na dálku během pandemie covidu-19 zaznamenaly větší počet svých zaměstnanců, kteří práci opustili a založili vlastní startup. Jak autoři studie, na kterou upozorňuje web The Register, zjistili, práce na dálku vytváří ideální podmínky pro ty zaměstnance, kteří mají ambice pustit se do vlastního podnikání, ale přitom dál pobírat stálou mzdu.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Analýzou IP adres s cílem zjistit, kdo pracuje z domova, a porovnáním s profily na LinkedIn, které ukazují kariérní změny od zaměstnance po zakladatele vlastní firmy, výzkumníci odhalili vzorec, dle kterého odhadují, že za nejméně 11,6 % postpandemického nárůstu počtu nově vzniklých firem lze spatřovat příčinu v práci na dálku. 

Důležité je, že tato zjištění se zaměřila na pracovníky ve firmách, které během pandemie pokračovaly v růstu – což naznačuje, že se jednalo spíše o dobrovolné kariérní přesuny než o reakci na propouštění.

A proč práce na dálku podněcuje podnikání? Autoři studie poukazují na několik faktorů: odstranění dojíždění přináší více času, flexibilní pracovní doba umožňuje realizaci vedlejších projektů a snížený dohled na pracovišti dává zaměstnancům větší autonomii při zkoumání nových nápadů.

Plánujete ve firmě v brzké době nasadit Wi-Fi 7?

Efekt takového trendu je přitom dvousečný. Podle Ting Xua z univerzity v kanadském Torontu nejde automaticky o negativum – zaměstnanci rozjíždějící vlastní firmy dle něj vytvářejí nové firmy, a tedy nová pracovní místa a také přispívají inovacím. Přiznává však i to, že zaměstnavatelům může takové počínání škodit, protože přicházejí o klíčové zaměstnance, kteří navíc svým novým podnikem mohou svému někdejšímu zaměstnavateli konkurovat.

Zajímavé je, že tento výzkum doplňuje jinou nedávnou studii, která zdánlivě ukázala protichůdné výsledky – že práce na dálku ve skutečnosti v některých případech snižuje podnikavost. Podle Xua jsou však rozdílné výsledky dané zaměřením studií. 

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video?

Zatímco ta loňská se zaměřila na menší „lifestylové“ podniky, on se svými kolegy zachytil ambicióznější startupy, například z oblasti biotechnologií. Pro takové prý práce na dálku „poskytuje čas a bezpečí“.

docker + kubernetes školení s dotací tip

Ať už je vliv práce na dálku na výkon či rozjezd vlastního podnikání jakýkoliv, faktem je, že mnoho technologických gigantů včetně společností Amazon, Dell, Google nebo IBM od ní spíš ustupuje. Argumentují, že působení na pracovišti vylepšuje atmosféru v kolektivu a prospívá tak spolupráci a inovacím. 

I přesto podle ekonomů ze Stanfordovy univerzity bude práce z domova i v roce 2025 v USA „představovat čtvrtinu placených pracovních dnů Američanů ve věku 20–64 let“.

 

Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.