„O2 jako první v Česku nasazuje kvantově odolné zabezpečení sítě. Nová technologie chrání páteřní síť pro mobilní a datové služby před hrozbami budoucnosti. Reagujeme tak na rostoucí rizika spojená s rozvojem kvantových počítačů,“ říká Jakub Votava, ředitel architektury a rozvoje sítí O2.
Nová nejvyšší bezpečnostní vrstva zatím chrání síťové propojení mezi dvěma hlavními datovými centry v Praze, jež poskytuje společnost Cetin. Tato centra jsou základními pilíři celé sítě O2 a zajišťují provoz hlavních systémů mobilních i datových služeb včetně LTE, 5G, VoLTE a IoT sítí.
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
„Kryptografie je základním stavebním kamenem bezpečnosti v digitálním světě, ať již jde o bezpečnou komunikaci na internetu, elektronické podpisy, ověřování identity, zabezpečené ukládání dat a mnoho dalších aplikací. Nasazení nových technologií jako je kvantová distribuce klíče a post-kvantová kryptografie, odolných i proti budoucím hrozbám využívajících kvantové počítače, vnímám jako zásadní krok O2 k zajištění dlouhodobé ochrany informací,“ říká Radek Šichtanc, ředitel bezpečnosti O2.
„Věříme, že se kvantové počítače budou v budoucnu využívat pro bohulibé cíle, ale musíme být připraveni i na tu eventualitu, že tato přelomová technologie se bude využívat k nekalým účelům,” uvedl Vladimír Filip, ředitel rozvoje sítí Cetin.
Kvantové počítače představují hrozbu současné digitální bezpečnosti a mohou v blízké budoucnosti změnit pravidla hry v oblasti šifrování. Zatímco klasické počítače by potřebovaly na prolomení běžně používaných šifrovacích metod miliardy let, kvantové technologie to zvládnou během několika hodin nebo dní.

Jak konkrétně nové kvantové šifrování mobilní sítě funguje? Cetin nasadil pro O2 síť technologii distribuce kvantových klíčů a propojil optickou linkou, zabezpečenou těmito klíči, dvě hlavní datová centra v Praze. Optická linka propojující datová centra je dlouhá 25 kilometrů, použitá technologie však umožňuje zabezpečené přenosy dat až na vzdálenost 120 kilometrů.
Zabezpečení využívá metodu QKD, tedy distribuci kvantového klíče (Quantum Key Distribution). Na této metodě spolupracuje Cetin s partnerem ID Quantique.
Zabezpečení pomocí kvantového šifrování funguje tak, že šifrovací klíč se mezi dvěma stranami předává prostřednictvím speciální kvantové linky, kde každý pokus o odposlech okamžitě změní přenášená data a příjemce to pozná. Pokud je klíč narušen, zahodí se a vytvoří nový, takže útočník nemá šanci získat citlivé informace. Díky tomu je výměna klíčů v kvantové kryptografii považována za velmi bezpečnou, protože každý pokus o narušení je ihned odhalen a data zůstávají chráněná.

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computertrends s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.
Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.
Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.
O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.